اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَویلا امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55 رسول اکرم صلى‏ الله‏ عليه ‏و ‏آله : مَن رَدَّ عِرضِ أخیهِ المُسلِمِ وَجَبَت لَهُ الجَنَّةُ البتّهَ. هر که از آبروی برادر مسلمان خود دفاع کند مطمئناً بهشت بر او واجب می شود.

روزه داری به سبک مادرها

روزه داری به سبک مادرها

 

 

روزه داری به سبک مادرها

آیا می‌دانید با وجود چند فرزند کوچک چگونه می‌توانید روزه‌داری راحت‌تری داشته باشید؟

خانم‌هایی که یک، دو یا چند فرزند کوچک در خانه دارند قطعا در ماه مبارک رمضان نیاز به برنامه‌ریزی و تدابیر بیشتری دارند تا بتوانند علاوه بر مسئولیت‌ رسیدگی به خانه و بچه‌ها، روزه‌داری راحت‌تری داشته باشند و هم به عبادات خودشان برسند. آیا می‌دانید راه‌کارهای رسیدن به این مسئولیت‌ها و برنامه‌ریزی برای آن‌ها چیست؟

کتاب‌ها و بازی‌های جدید برای بچه‌ها پیدا کنیدبرای ماه مبارک رمضان باتوجه به سن بچه‌ها برایشان کتاب‌های جدید تهیه کنید تا برای آن‌ها جذابیت داشته باشد. همچنین می‌توانید آن‌ها را با چند بازی جدید آشنا کنید تا ساعت‌های بیشتری را سرگرم بازی و کشف اسباب‌بازی باشند تا در ساعت‌های روزه داری شما کمتر بهانه بگیرند که حوصله‌شان سررفته.

به بچه‌ها مسئولیت بدهیدبخشی از مسئولیت‌های خانه را به بچه‌ها بسپرید. مثلا مسئولیت غذا دادن به خواهر یا برادر کوچکتر را به فرزندان بزرگ‌تر محول کنید. مسئولیت پهن کردن و چیدن سفره‌ی افطار، تمیز کردن بخشی از خانه و یا مرتب کردن خانه و جارو کشیدن را نیز به بچه‌ها واگذار کنید. به این ترتیب هم از مسئولیت‌های شما کاسته می‌شود، هم فرزندتان مسئولیت‌پذیرتر شده و از اینکه احساس بزرگی می‌کند و می‌تواند به شما کمک کند، احتمالا شادتر خواهد بود.

با همسایه‌ها هماهنگ کنیداگر در آپارتمانی زندگی می‌کنید که خانواده‌ها، بچه های هم‌سن فرزندان شما دارند، با خانم‌ها هماهنگ کنید که هر روز چندساعت مسئولیت نگه‌داری از بچه‌ها به عهده‌ی یک نفر باشد. با این ترفند هم بچه‌ها با هم‌سن و سالان خود بازی میکنند و هم مادرها در آن ساعات به امور شخصی خودشان رسیدگی می‌کنند.

ساعت‌های بعد از افطار را دریابید. انجام بخشی از کارهای روزانه را به شب منتقل کنید. در ساعات بعد از افطار که همسرتان در خانه حضور دارد از او بخواهید که مراقب بچه‌ها باشد یا با آن‌ها بازی کند تا شما به امورات سحر و افطاری فردا برسید و یا بتوانید با خیالی آسوده قرآن روزانه‌‌تان را بخوانید.