اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَویلا امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55 رسول اکرم صلى‏ الله‏ عليه ‏و ‏آله : مَن رَدَّ عِرضِ أخیهِ المُسلِمِ وَجَبَت لَهُ الجَنَّةُ البتّهَ. هر که از آبروی برادر مسلمان خود دفاع کند مطمئناً بهشت بر او واجب می شود.

آشنایی با ستاد توسعه و ترویج فرهنگ نماز

آشنایی با ستاد توسعه و ترویج فرهنگ نماز 

مقدمه

اهمیت اقامه نماز در دانشگاه ها و ضرورت انسجام بخشی به فعالیتهای فرهنگی در حوزه نماز و نیایش ، مسئولان امر را بر آن داشت تا با استفاده از تجربیات و ظرفیت فکری موجود در مجموعه های مدیریت دانشگاهی به ساماندهی و تصویب قوانین  و مقررات مرتبط با فرضیه اقامه نماز در دانشگاه ها بپردازید.

با تصویب هیئت محترم وزیران در تاریخ ۸۴/۴/۸ ستاد عالی اقامه نماز در دانشگاه ها تشکیل گردید و آیین نامه های مرتبط با حوزه فعالیت آن به تصویب ستاد عالی اقامه نماز در دانشگاه ها رسید.

مجموعه ذکر شده حاوی مقررات و آیین نامه های ستاد عالی اقامه نماز در دانشگاه ها و آیین نامه ترویج و توسعه فرهنگ نماز تصویب نامه هیئت وزیران و ضوابط اجرایی هزینه های مربوط به انجام فریضه نماز و امور دینی می باشد.

امید است با بهره مندی از توان و ظرفیت بالای دانشگاه ها و همفکری با صاحبنظران به هدف توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز در دانشگاه ها دست یابیم.

دبیر ستاد عالی اقامه نماز در دانشگاه ها

راز موفقیت در دسترسی به اهداف بزرگ و والا، همین پیگیری و استمرار در طلب است.

در راستای مصوبات جلسه های شماره ۳۲۲،۳۲۳،۳۲۴،۴۵۹،۴۶۶،۴۰۲ شورای عالی انقلاب انقلاب فرهنگی، «آیین نامه ترویج و توسعه فرهنگ نماز » مصوبه هیأت محترم وزیران در تاریخ ۱۳۷۵/۱۱/۲ « منشور اقامه نماز در دانشگاه ها و مراکز وابسته »به شرح ذیل می باشد .


ارکان ستاد اقامه نماز در دانشگاه ها

ماده ۱ ستاد اقامه نماز در دانشگاه ها در سه رده تشکیل می گردد :

الف : ستاد عالی اقامه نماز در دانشگاه ها

ب : ستاد اقامه نماز در دانشگاه ها

ج : ستاد اقامه نماز در دستگاه ها

 

ستاد عالی اقامه نماز در دانشگاه ها 

ماده ۲  اعضای ستاد عالی اقامه نماز در دانشگاه ها عبارتند از :

۱ – وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری

۲ – وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی

۳ – رئیس دانشگاه آزاد اسلامی

۴ – رئیس جهاد دانشگاهی

۵ – رئیس ستاد مرکزی اقامه نماز

۶ – رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها

۷ – دبیر ستاد عالی اقامه نماز

 

ماده ۳ : ستاد عالی اقامه نماز در دانشگاه ها مسئولیت سیاستگذاری ، هماهنگی و نظارت بر اقامه نماز در دانشگاه ها را بر عهده دارد .

ماده ۴ :رئیس ستاد از میان اعضاء شورا با اکثریت آراء توسط اعضای ستاد تعیین می گردد.

ماده ۵ : دبیر ستاد با پیشنهاد رئیس و موافقت اعضا ء با حکم وی منصوب می گردد.

تبصره : دبیر خانه ستاد عالی در دفتر مرکزی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها مستقر می باشد .

ماده ۶ :به منظور انجام بحث های کارشناسی «کمیته کارشناسی » با ترکیب اعضای کمیته هماهنگی فعالیت های فرهنگی دانشگاه ها (معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت علوم تحقیقات و فناوری ، معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ، معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی ، معاون  فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی ) و دبیر ستاد عالی تشکیل می گردد.

اینجانب در پیام نماز سال گذشته ، توصیه هایی به دست اندرکاران و مسئولان دستگاه های گوناگون در باب نماز ، کرده ام ، به جا است که هیأتی از این مجمع نماز ، درباره آنها به جستجو و تفحص پردازد و گزارشی از چگونگی و اندازه تحقق آن خواسته ها فراهم آورد.

(مقام معظم رهبری- اجلاس پنجم/شهریور ۱۳۷۴)

ستاد اقامه نماز در دستگاه ها 

ماده ۷ : جهت اجرای مصوبات ستاد عالی نماز ، برنامه ریزی جهت فعالیت های مربوطه به اقامه نماز در زیر مجموعه ها ، «ستاد اقامه نماز » در هر دستگاه تشکیل می گردد.

تبصره :منظور از دستگاه ها ، وزارتخانه علوم تحقیقات و فناوری ، بهداشت درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی می باشد.

ماده ۸ : آیین نامه ستاد اقامه نماز مربوط به هر دستگاه ، به پیشنهاد همان دستگاه و پس از کارشناسی در « کمیته کارشناسی » در ستاد عالی اقامه نماز تصویب می گردد.

ستاد اقامه نماز در دانشگاه

ستاد اقامه نماز در دانشگاه 

ماده ۹ : جهت برنامه ریزی و اجرای فعالیت های مربوط به اقامه نماز در راستای مصوبات ستاد عالی، آیین نامه و دستور العمل های ستاد اقامه نماز هر دستگاه ، در هر دانشگاه «ستاد اقامه نماز » تشکیل می گردد.

ماده ۱۰ : آیین نامه ستاد اقامه نماز در دانشگاه توسط دستگاه مربوطه به ستاد عالی پیشنهاد می گرددو پس از کارشناسی و تصویب در ستاد عالی اقامه نماز از طریق دستگاه مربوطه به دانشگاه ها ابلاغ خواهد شد.

ماده ۱۱ : این منشور در ۱۱ ماده و ۲ تبصره در تاریخ ۱۳۸۳/۶/۷ توسط اعضای ستاد عالی اقامه نماز به تصویب رسید .


حقیقتا دستگاه های مختلف بایستی در این زمینه کار و تلاش کنند . تأکید می کنم این کار را نیمه کاره نگذارید ، میان راه خسته نشوید ، این برای همیشه است . این کاری است که به طور مستمر باید ادامه داشته باشد مثل خود نماز که تعطیل بردار نیست . توفق نمی پذیرد.

مقام معظم رهبری – اجلاس پانزدهم -شهریور ۱۳۸۵

مصوبه هیئت وزیران 

وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی

هیئت وزیران در جلسه مورخ ۱۳۸۴/۴/۸ بنا به پیشنهاد شماره ۱۱۵۱۵ مورخ ۱۳۸۳/۱۱/۲۸ ستاد عالی اقامه نماز در دانشگاه ها و به استناد اصب ۱۳۸ اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب نمود :

تصویب نامه شماره ۵۱۸۶۷ا/۱۷۳۲۳ ه مورخ ۱۳۷۶/۱/۳۰ ، موضوع آیین نامه ترویج و توسعه فرهنگ نماز به شرح ذیل اصلاح می شود :

متن زیر به عنوان ماده (۲) به آیین نامه یاد شده اضافه می شود و ماده (۲) قبلی و تبصره آن به ترتیب به عنوان تبصره های (۱) و (۲) منظور می شوند :

« ماده ۲ – به منظور سیاستگذاری ، نظارت ، تقویت و انسجام بخشی ستادهای اقامه نماز و ترویج فرهنگ این فریضه مهم در دانشگاه های کشور ستاد عالی اقامه نماز در دانشگاه های کشور ستاد عالی اقامه نماز در دانشگاه ها با حضور افراد زیر تشکیل می گردد :

۱ – وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری

۲ – وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی

۳ – رئیس دانشگاه آزاد اسلامی

۴ – رئیس جهاد دانشگاهی

۵ – رئیس ستاد مرکزی اقامه نماز کشور

۶ – رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها

۷ – دبیر ستاد عالی اقامه نماز دانشگاه ها


مصوبه شورای اسلامی شدن دانشگاه ها 

نظر به مصوبه جلسه ۱۲۸ شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی به شرح ذیل ، مستدعی است دستور فرمایید اطلاع رسانی لازم در حوزه های تابعه صورت پذیرد :

«نظر به توجه و توصیه شریعت اسلام  به اقامه نماز در ابتدای وقت شرعی ، مقتضی است کلیه استادان محترم و گروه های آموزشی دانشگاه ها و مراکز آموزشی از برنامه ریزی آموزشی و برگزاری کلاس های درس همزمان با اوقات شرعی ظهر و مغرب اجتناب نموده و با استماع اذان ، کلاس رابرای ادای فریضه تعطیل نمایند.»

دبیر خانه شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی


آیین نامه ستاد توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری

ماده ۱ :تعریف

ستاد توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری که به اختصار در این آیین نامه «ستاد» نامیده می شود بر اساس آیین نامه توسعه و ترویج فرهنگ نماز مصوب هیأت محترم وزیران و ماده ۷ منشور اقامه نماز در دانشگاه ها تشکیل می گردد.

 

ماده ۲ : هدف

تقویت ، توسعه و اشاعه فرهنگ نماز در مجموعه های تحت پوشش وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری .

 

ماده ۳ :وظایف ستاد

با صدور ابلاغ اعضاء و دبير ستاد توسعه و ترويج فرهنگ اقامه نماز در دانشگاه فرهنگيان اين ستاد رسماً تشكيل و فعاليت خود  را آغاز نمود. .نظر به اينكه در جامعه ما علم آموزي و دين داري دو مؤلفه به هم پيوسته و تفكيك ناپذيرند، اهميت توجه به معنويت در كنار امور آموزشي ضروري به نظر مي رسد و نماز به عنوان فريضه ای الهي ،مهمترين نماد معنويت و دينداري امت اسلامي است

بديهي است بايد به نقش نماز در نوسازي معنوي جامعه و خصوصاً دانشگاه ها توجه شاياني شود و امر اقامه نماز و نيايش و فعاليت هاي فرهنگي مرتبط با آن در دانشگاه با انسجام بخشي بيشتري انجام پذيرد.

در اين راستا ستاد عالي اقامه نماز در دانشگاه ها با تصويب شورای عالی انقلاب فرهنگی وهيئت محترم وزيران تشكيل و آئين نامه هاي مرتبط با حوزه  فعاليت آن نيز به تصويب رسيد.

بدون شك دانشگاه فرهنگيان به عنوان دانشگاه تربيت محور و پيشرو در آموزش ،پژوهش  وتوليد علم نافع و مبتني بر معيارها و ارزش هاي اسلامي و انقلابي نظام جمهوری اسلامی ایران ،نسبت به اقامه و توسعه و ترويج فرهنگ نماز، مسئوليت مهم و سنگيني را به  عهده دارد.لذا ستاد توسعه و ترويج فرهنگ اقامه نماز دانشگاه فرهنگيان بر اساس آئين نامه ستاد توسعه و ترويج فرهنگ اقامه نماز در دانشگاه هاي وزارت علوم ،تحقيقات و فنآوري در راستاي پيام ها و رهنمود هاي مقام معظم رهبري حفظه الله تعالي،مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و آئين  نامه مصوب هیئت محترم وزیران  و ماده ۹ منشور اقامه نمازدر دانشگاه ها با هدف تقويت جايگاه اقامه نماز و توسعه فرهنگ نماز در پرديس ها و مراكز آموزش عالي دانشگاه  فرهنگيان  در سراسر كشور با تركيب زير تشكيل مي گردد: ۱- رئيس دانشگاه (رئيس ستاد)  ۲- مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه(دبير ستاد)  ۳- معاون فرهنگي- اجتماعي (عضو ستاد )   ۴- معاون دانشجويي (عضو ستاد )۵- مدير گروه معارف اسلامي (عضو ستاد)۶- مسئول واحد جهاد دانشگاهي (عضو ستاد)۷- يك دانشجوي فعال در عرصه اقامه نماز به انتخاب رئيس دانشگاه (عضو ستاد) ۸- يك نفر از اعضاء هيئت علمي فعال در حوزه اقامه نماز به انتخاب رئيس دانشگاه (عضو ستاد) ۹- اعضاء مدعو با تشخیص رئیس یا دبیر وحکم رئیس دانشگاه   لازم به ذكر است جلسات ستاد حداقل هرماه يكبار تشكيل و با حضور رئيس و اكثريت اعضاء ستاد رسميت يافته ومصوبات با رأی اكثريت حاضر لازم الاجراست.

وظايف اين ستاد عبارت است از:

۱ – برنامه ریزی مناسب در جهت گسترش فرهنگ نماز در دانشگاه برای دانشگاهیان (استاد،دانشجو،کارمند).

۲ – تشویق و تکریم پژوهشگران در موضوعات مرتبط با نماز به ویژه پایان نامه های دانشجویی.

۳ – اقدام شایسته در جهت احداث ،تجهیز و پشتیبانی مساجد و نماز خانه ها به گونه ای که دردانشکده ،خوابگاه، بیمارستان و سایرمراکز،مکان مناسب با عنوان مسجد یا نماز خانه در نظر گرفته شود.

۴ – فراهم آوردن زمینه های لازم جهت توسعه نمازهای جماعت درتمام واحد ها و مراکز مربوطه.

۵ – ارزیابی وضعیت اقامه نماز و برگزاری نمازهای جماعت در دانشگاه.

۶ – ارائه گزارش موردی ومنظم پیرامون وضعیت نمازبه ستاد اقامه نماز دستگاه و حسب ضرورت به دبیر خانه ستاد عالی.

۷ – حمایت از فعالیت های فرهنگی دانشگاهیان مرتبط با اقامه نماز

۸ – رنامه ریزی جهت عدم تلاقی برنامه کلاسها ،جلسات،صرف غذا وسایر فعالیت های رسمی با وقت برگزاری نماز.

۹ – اقدامات لازم از طریق برنامه های فرهنگی – هنری و سایر روش های مؤثربه منظور ارتقاء دانش و بینش دانشگاهیان و خانواده های آنها در مورد نماز و فلسفه نماز.

۱۰ – تشویق دانشگاهیان فعال در عرصه ترویج و تبلیغ فرهنگ اقامه نماز.

۱۱ – برنامه ریزی جهت پخش اذان در اوقات شرعی حتی الامکان به صورت زنده در مساجد و نماز خانه ها

۱۲ – زمینه سازی جهت مشارکت دانشگاهیان بویژه دانشجویان در ترویج فرهنگ نماز و اقامه نمازهای جماعت

اين ستاد و شواري فرهنگي هر استان قطعاً براي اداي وظيفه شرعي و تكاليف قانوني خود بدون همكاري دانشگاهیان عزیز پرديس ها و مراكز آموزش  عالي سراسر كشور و نيز بدون برنامه ريزي، نظارت و ارزيابي مستمراز وضعيت اقامه نماز و مساجد و نماز خانه هاي  دانشگاه فرهنگيان در سراسرکشور نخواهد توانست به وظايف خود به صورت مطلوب عمل نمايد.

اولین جلسه شواری این ستاد به منظور بررسی و تعیین وضعیت پیشنهادات و درخواست ها و مسائل مربوط به حوزه اقامه نماز پردیس هاومراکز آموزش عالی تشکیل گردیدوطی بخشنامه ای اهم موارد به رؤسای پردیس های سراسرکشورابلاغ شده است.

۱- تهیه و تدوین دستور العمل ها و سیاستگذاری اجرایی در جهت توسعه و تقویت اقامه نماز در ستاد و واحد های دانشگاهی تحت پوشش بر اساس رهنمود ها و پیام های مقام معظم رهبری ، آیین نامه توسعه و ترویج فرهنگ نماز و مصوبات ستاد عالی اقامه نماز .

۲- برنامه ریزی در جهت فراهم کردن زمینه های لازم برای فعالیتهای مطالعاتی و تحقیقاتی در حوزه اقامه نماز .

۳- تلاش در جهت توسعه و تجهیز مساجد و نماز خانه های دانشگاه ها واحدهای مربوطه

۴-برنامه ریزی در جهت تأمین اعتبار لازم برای اجرایی نمودن سیاستها و برنامه های اقامه نماز.

۵-اهتمام به توسعه نمازهای جماعت .

۶- نظارت بر حسن اجرای آیین نامه و دستور العمل ها و ارزیابی عملکرد واحدهای تحت پوشش

۷- ارائه گزارش عملکرد موردی و سالانه به دبیر خانه ستاد عالی اقامه نماز.

ماده ۴ : اعضاء ستاد

۱-وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری (رئیس ستاد )

۲- رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها یا نماینده تام الاختیار

۳- معاون فرهنگی

۴-معاون دانشجویی

۵- دبیر ستاد تعمیق و گسترش اسلام در وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری

تبصره ۱ :دبیر ستاد از بین اعضاء و از سوی رئیس ستاد منصوب می گردد.

تبصره ۲ : احکام اعضای ستاد از سوی رئیس صادر می شود.

ماده ۵ : برگزاری جلسات

۱٫ جلسات ستاد با حضور رئیس و اکثریت اعضاء ستاد رسمیت یافته و مصوبات با رأی موافق اکثریت اعضاء حاضر (۳ رأی موافق) لازم الاجرا است .

تبصره : در صورت عدم حضور رئیس با موافقت ایشان جلسه با مسئولیت یکی از معاونان اداره می شود.

۲٫ ستاد حداقل هر ماه یکبار تشکیل جلسه می دهد.

ماده ۶:

این آیین نامه در ۶ ماده ، ۱۴ بند و ۴ تبصره در جلسه مورخ ۸۳/۱۰/۱۰ به تصویب اعضاء ستاد عالی اقامه نماز در دانشگاه ها رسید و از تاریخ ابلاغ لازم الاجرا است.

تبصره : هرگونه تغییر ، اصلاح و بازنگری در این آیین نامه با پیشنهاد ستاد توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و تصویب ستاد عالی اقامه نماز دانشگاه ها صورت می گیرد.

از ریاست محترم جمهوری اسلامی و دیگر مسئولان عالی رتبه به جد انتظار می رود که دست اندرکاران را با این سؤال اساسی (تلاش در امر اقامه نماز ) مواجه سازند و پاسخ فعال آنان را مطالبه کنند.

مقام معظم رهبری- اجلاس دوازدهم -شهریور ۱۳۸۱


آیین نامه ستاد توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز در دانشگاه های وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری

ماده ۱ : تعریف

ستاد توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز دانشگاه که به اختصار در ای آیین نامه «ستاد » نامیده می شود در راستای پیام ها و رهنمود های مقام معظم رهبری ، آیین نامه توسعه و ترویج فرهنگ نماز مصوب هیأت محترم وزیران و ماده ۹ منشور اقامه نماز در دانشگاه ها تشکیل می گردد.

ماده ۲ : هدف

تقویت جایگاه اقامه نماز و توسعه فرهنگ نماز در دانشگاه و مراکز وابسته .

ماده ۳: وظایف

۱- برنامه ریزی مناسب در جهت گسترش فرهنگ نماز در دانشگاه برای دانشگاهیان (استاد ، دانشجو ، کارمند )

۲- تشویق و تکریم پژوهشگران در موضوعات مرتبط با نماز به ویژه پایان نامه های دانشجویی

۳-اقدام شایسته در جهت احداث ، تجهیز و پشتیبانی مساجد و نماز خانه ها به گونه ای که در هر دانشگده ، خوابگاه، بیمارستان و سایر مراکز، مکان مناسب با عنوان مسجد یا نماز خانه در نظر گرفته شود .

۴- فراهم آوردن زمینه های لازم جهت توسعه نمازهای جماعت در تمام واحد ها و راکز مربوطه .

۵- ارزیابی وضعیت اقامه نماز و برگزاری نمازهای جماعت در دانشگاه .

۶- ارائه گزارش موردی و منظم پیرامون وضعیت نماز به ستاد اقامه نماز دستگاه و حسب ضرورت به دبیر خانه ستاد عالی.

۷-حمایت از فعالیت های فرهنگی دانشگاهیان مرتبط با اقامه نماز

۸-برنامه ریزی جهت عدم تلاقی برنامه کلاسها ، جلسات ، صرف غذا و سایر فعالیت های رسمی با وقت برگزاری نماز .

۹-اقدامات لازم از طریق برنامه های فرهنگی – هنری و سایر روش های مؤثر به منظور ارتقاء دانش و بینش دانشگاهیان و خانواده های آنها در مورد نماز و فلسفه نماز

۱۰-تشویق دانشگاهیان فعال در عرصه ترویج و تبلیغ فرهنگ اقامه نماز .

۱۱-برنامه ریزی جهت پخش اذان در اوقات شرعی حتی الامکان به صورت زنده در مساجد و نمازخانه ها

۱۲-زمینه سازی جهت مشارکت دانشگاهیان بویژه دانشجویان در ترویج فرهنگ نماز و اقامه نمازهای جماعت.

ماده ۴:

دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه مسئول تأمین ائمه جماعات می باشد.

ماده ۵: اعضاء ستاد

۱- رئیس دانشگاه (رئیس ستاد)

۲- مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه (دبیر ستاد )

۳- معاون دانشجویی

۴-مدیر گروه معارف اسلامی

۵- مسئول واحد جهاد دانشگاهی

۶-یک دانشجو فعال در عرصه اقامه نماز به انتخاب رئیس دانشگاه

۷- یک نفر از اعضاء هیئت علمی فعال در حوزه اقامه نماز به انتخاب رئیس دانشگاه

ماده ۶: برگزاری جلسات 

۱-جلسات ستاد با حضور رئیس و اکثریت اعضاء ستاد رسمیت یافته و مصوبات با رأی موافق اکثریت حاضر لازم الاجراست.

تبصره : در صورت عدم حضور رئیس با موافقت ایشان جلسات با مسئولیت یکی از اعضاء ستاد اداره می شود .

۲-ستاد ، حسب مورد می تواند از صاحب نظران از جمله مسئولان ستاد اقامه نماز استان و شهرستان دعوت به عمل آورد.

۳- ستاد حداقل هر ماه یکبار تشکیل جلسه می دهد.

ماده ۷:

هزینه های اجرای ماده ۳ و ۴ از محل اعتبارات دانشگاه تامین می شود .

ماده ۸:

این آیین نامه در ۸ ماده ، ۲۲ بند و ۲ تبصره در جلسه مورخ ۸۳/۱۰/۱۰ به تصویب اعضاء ستاد عالی اقامه نماز در دانشگاه ها رسید و از تاریخ ابلاغ لازم الاجراست .

تبصره:

هرگونه تغییر ، اصلاح و بازنگری در آیین نامه با پیشنهاد ستاد توسعه و ترویج فرهنگ نماز وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و تصویب ستاد عالی اقامه نماز در دانشگاه ها صورت می گیرد.


ضوابط اجرایی بودجه سال ۱۳۸۶ کل کشور در مورد هزینه های مربوط به اقامه نماز و امور دینی

ماه ۱۰: به دستگاه های اجرایی اجازه داده می شود هزینه های مربوط به انجام فریضه نماز و امور دینی ، پایگاه های بسیج ادارات و مکان برگزاری مناسبت های ملی و مذهبی و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را در قالب اعتبار مصوب پرداخت نمایند.


عناوین اولویت های فعالیت فرهنگی

موضوع ماده ۴ آیین نامه اجرای بند (ی)

ماده ۱۰۴ قانون برنامه چهارم توسعه کشور

به استناد ماده ۴ آیین نامه اجرایی بند (ی) ماده ۱۰۴ قانون برنامه چهارم توسعه ، موضوع تصویب نامه شماره ۷۷-۸۱۶ ت ۳۳۳۲۴ه مورخ ۸۵/۹/۱۸ هیات محترم دولت ، عناوین و اولویت های فعالیت های فرهنگی ، هنری ، سینمایی و مطبوعاتی به شرح زیر اعلام می شود :

الف : فضایل اخلاقی و معارف اسلامی

بر اساس اصول سیاست فرهنگی کشور ، فضایل اخلاقی و معارف اسلامی عبارت است از حاکم بودن بینش توحیدی بر تمامی شئون و عرصه حیات فردی و اجتماعی و نقش تاثیر بنیادی اعتقاد به اصول و فروع دیانت مانند وحی ، نبوت ، امامت ، عدالت ، معاد ، تبری و تولی در جامعه اسلامی ،کرامت ذاتی و شرافت انسان ، همانندی و برابری انسان ها و عدم تمایز بین رنگ ها ، نژاد ها و اقوام ، خیر خواهی ، کمال جویی ، آرمان خواهی، اصالت ارزش های معنوی ، روحیه استقلال ،حریت ، عزت نفس ،مسئولیت پذیری ، آدمی ، تقوی ، علم و جهاد .

ب : موضوعات محور این فعالیت ها عبارت است از :

قرآن کریم ، سیره اهل بیت (ع) و مهدویت ، اندیشه های حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری ، نماز و مسجد ،انقلاب اسلامی ، دفاع مقدس و ایثار و شهادت ، تحکیم خانواده ،کتابخوانی ، وحدت ملی و هویت اسلامی ،خود باوری ، امید و نشاط فردی و اجتماعی ، استکبار ستیزی ، حجاب و عفاف

ج :عناوین فعالیت ها

-ترویج فعالیت های قرآنی

تشکیل و توسعه دارالقرآن با امکانات صوتی و تصویری

تقویت کتابخانه ها به آثار مکتوب و نرم افزار های قرآنی ، کتاب ،مطبوعات و سایر آثار صوتی و تصویری فرهنگی و هنری

تهیه جزوات ، کتب ،لوح فشرده و تابلوهای زیبا با محتویات آیات قرآن کریم ، روایات اهل بیت (ع)،آثار باستانی و اماکن زیارتی

ترویج فرهنگ نماز

ترویج و توسعه فرهنگ کتابخوانی از جمله برگزاری مسابقات

کتاب های دینی و قرآنی ، دفاع مقدس ، ایثار و شهادت ، کتاب هایی با مضامین آموزش های اجتماعی و رشد فضایل اخلاقی


 

اکنون این سؤال بسیار جدی و مهم برای اینجانب مطرح است ، که مسئولان اجرایی مخاطب این مطالبات(اقامه نماز )تا چه حد به وظیقه خود عمل کرده اند

مقام معظم رهبری