اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَویلا امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55 رسول اکرم صلى‏ الله‏ عليه ‏و ‏آله : مَن رَدَّ عِرضِ أخیهِ المُسلِمِ وَجَبَت لَهُ الجَنَّةُ البتّهَ. هر که از آبروی برادر مسلمان خود دفاع کند مطمئناً بهشت بر او واجب می شود.

آشنایی با دبیرخانه و دفتر شورای هم اندیشی استادان

آشنایی با دبیرخانه و دفتر شورای هم اندیشی استادان 

 

اگر ما بتوانیم گرد همایی های عمومی از اساتید دانشگاه و محققین و پژوهشگران در طول سال داشته باشیم و کسانی از خود این جمع به عنوان سخنران دعوت بشوند و در آن گرد همایی ها مسائل مورد نظرشان را بیان کنند این ، کمک می کند به تصمیم سازی ، هم در دولت ، هم در مجلس شورای اسلامی ، هم در مجمع تشخیص ، هم در مراتب تصمیم گیری در دستگاه های اجرائی دولتی مثل وزارتخانه ها و غیره .

(از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار استادان دانشگاه ها ۸۷/۷/۳)

در طول سه دهه پس از انقلاب حضور مؤثر و با نشاط اساتید دانشگاه ، دانشجویان پرتلاش و جوانان متخصص و متعهد ، تحولی بزرگ و پیشرفتی شگرف در حوزه های مختلف علمی ، فرهنگی آموزشی ، رفاهی و اقتصادی به ویژه در مناطق محروم کشور ایجاد کرد .

با این همه واقعیت مسلم آن است که در این مدت از همه پتانسیل و ظرفیت های علمی ، تخصصی و تئوری های کاربردی و عملیاتی دانشگاه ها و دانشگاهیان کشور استفاده نشده است .

بدون شک ایجاد فضای منطقی و علمی و خردمندانه برای اظهار نظر اساتید در دانشگاه یکی از دغدغه های مهم دفتر هم اندیشی اساتید است . هم اندیشی فضای مناسبی برای اساتید در راستای مشارکت و همدلی و تضارب آراء و اندیشه ها ،  هم چنین جلوگیری از تک صدایی در فضای نشست های ویژه اساتید بدون محدودیت های موجود در سایر فضاها بوده و موجبات به فعلیت رساندن استعدادهای عظیم بالقوه استادان و نخبگان دانشگاهی و نیز تصمیم سازی برای مسئولان آموزش عالی و قوای مختلف را فراهم خواهد نمود.

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در این دانشگاه بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی  ، نظام نامه و اساسنامه مرکز هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی کشور به منظور اهتمام به ایجاد فرصت برای اساتید و انجام مسئولیت های خود در بخش اساتید و ارتباط منسجم و تعامل مناسب با ایشان را درحد مقدورات جزو اولویت های خود دانسته و دفتر هم اندیشی استادان دانشگاه فرهنگیان را در سال جاری تاسیس نموده و در این مسیر از تمامی استادان دانشگاه جهت عضویت در دفتر هم اندیشی استادان و تشریک مساعی علمی – فرهنگی در این دفتر و سلسه نشست ها و جلسات هم اندیشی دعوت به عمل می آورد .

 

ساختار

دفتر شورای هم اندیشی استادان از نظر ساختاری از مجموعه های دانشگاه بوده که تحت نظارت و با مسئولیت مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فعالیت می نماید  و شورای آن مرکب از شخصیت های حقیقی و حقوقی زیر می باشد که با ساختار و اولویت های زیر فعالیت می نماید.

الف)شورای هم اندیشی استادان دانشگاه

مرکب از مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری ، ریاست دانشگاه ، معاونت پژوهشی ، معاونت فرهنگی ، دبیر شورای هم اندیشی استادان ، دو نفر از اعضاء هیات علمی دانشگاه با انتخاب مسئول نهاد ، مسئول بسیج استادان دانشگاه ،که این اعضا با حکم رئیس شورای هم اندیشی منصوب و فعالیت خود را آغاز می نمایند .

ب) ریاست شورا و دفتر هم اندیشی به عهده مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه می باشد .

ج) دبیری دفتر شورای هم اندیشی به عهده یکی از اعضاء هیئت علمی متناسب با معیار های اعلام شده از سوی مرکز هم اندیشی استادان کشور می باشد .

د) دبیر دفتر شورای هم اندیشی استادان در هر پردیس

ه) دبیر خانه و دفتر شورای هم اندیشی استادان جنب دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه می باشد که فعالیت ها و امور مربوطه با کمک دبیر خانه شورا و دفتر نهاد صورت می گیرد.

تبصره ) در صورت تاسیس دفتر نهاد دانشگاه فرهنگیان ویژه پردیس ها در هر استان این شورا و دبیر آن تحت نظارت و مدیریت آن دفتر فعالیت می نمایند .

اولویت ها:

اولویت های کمی و کیفی دبیر خانه دفتر شورای هم اندیشی استادان

  1. برگزاری مستمر جلسات شورا

۲٫بزگزاری نشست های هم اندیشی استادان و ارائه نتایج و فعالیت های انجام شده به اعضاء شورا

۳٫جلب مشارکت هرچه بیشتر استادان در نشست های هم اندیشی و کارگاه های دانش افزایی و  معرفت افزایی

۴٫انتخاب دبیر شورا و دفتر هم اندیشی

۵٫انتخاب موضوع متاسب با نیاز های جامعه و مطالبات مقام معظم رهبری از دانشگاه ها برای دستور کار نشست های هم اندیشی

۶٫ارسال محصولات و بسته های فرهنگی برای استادان و اعضا شورا

۷٫ارائه منظم گزارش مصوبات و مذاکرات شورا و نشست های هم اندیشی به مرکز هم اندیشی استادان کشور

۸٫حمایت از برگزاری کارگاه های دانش افزایی و معرفت افزایی متناسب با نیاز استادان

۹٫حمایت از برگزاری اردوهای فرهنگی و زیارتی در راستای دانش افزایی و معرفت افزایی

۱۰٫ارسال ایمیل و پیامک به استادان به مناسبت های مختلف مصوب

۱۱٫انتخاب دبیران شورای هم اندیشی استادان پردیس ها جهت ارتباط مستمر با سایر استادان

۱۲٫برگزاری نشست های هم اندیشی منطقه ای و سراسری یا بین المللی

 

اطلاعات بیشتر

شماره تماس  ۰۲۸۳۳۹۰۱۷۹۳

و یا مراجعه حضوری:

دبیر خانه شورای هم اندیشی استادان در طبقه سوم  دانشکده آینده پژوهی